Gıda Üretim Tesislerinde Ozon Gazı Kullanımı

 

Gıda hazırlanan merkezlerde hijyenin önemi üretimin ve ürün kalitesinin oluşmasında en önemli faktörlerden biridir. Dezenfeksiyonun kimyasal maddeler ile yapılması ürün üzerinde kalıntı kalmasına ürünün kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Gıda üretim tesislerinin birçok bölümünde ozon gazı ile sterilizasyon sağlanarak, hijyenin sürekli ve kalıntı bırakmayan bir yöntemle yapılması mümkündür.

Ürün Dezenfeksiyonu

Sebzelerin ve meyvelerin üzerinde bulunan pestisitin (Zirai İlaç Kalıntısı) giderilmesinde, tam etkili olması ve kalıntı bırakmamasından ozon  su ile yıkanması hijyen koşullarının devam etmesi ve tüketiciye kaliteli , sağlıklı bir yemeğin sunumunu mümkün kılmaktadır. Sağlıklı bir üretimin yanı sıra üretici ozonlu su veya ozonu gaz olarak uygulandığı sebze ve meyvelerde bakteri, küf, mantarların oluşumu engelleneceğinden raf ömrünün 2 katına kadar uzaması mümkün olmaktadır. Böylelikle depolama süresinden kazanç sağlayacaktır.

Ortam Dezenfeksiyonu

Ozon gazı ile ortamın dezenfeksiyonunu sağlamak mümkündür. Kimyasallara göre gaz formunda olması nedeniyle tüm ortam dezenfeksiyonu sağlanması ile birlikte, kalıntı bırakmaması, sarf malzemesi olmaması önemli avantajlarından sayabiliriz.

Gıda Depolarının Dezenfeksiyonu

Üretim zincirinin dezenfeksiyonu kadar depolamada dezenfeksiyon ve dış olumsuz etkilere karşı önlemler çok önemlidir. Depolarda ozon gazını uygulayarak, dezenfeksiyon zinciri korunmakla birlikte, raf ömrü uzayacaktır.

Alet Edevat Dezenfeksiyonu

Üretimde kullanılan alet edevatların dezenfeksiyonu ozon gazını sıvı gaz formunda ya da gaz formunda uygulayarak sterilizasyon işlemini tamamlamak mümkündür.

Personel Dezenfeksiyonu

Yemek hazırlama merkezlerinde çalışan personelin steril olması çok önemlidir. İlk girişte ellerini ve ayaklarının dezenfeksiyonu  ozon gazını sıvı gaz formunda uygulayarak sterilizasyon işlemi yapılmaktadır.

 

Uygulama dozajları ve ozon jeneratörü modelinizi belirlemek için ilgili bilgiler ozon gazını mühendislik çözümleriyle proses uygulayıcı firmanızca sağlanacaktır.