Akvaryumlarda Ozon Jeneratörü Nasıl Kullanılıyor Merak mı Ediyorsunuz?. Eskişehir Sazova Parkı'ndaki, Eti Sualtı Dünyasında Biz Varız.

 Eskişehir Sazova Parkı’nda yer alan Eti Sualtı Dünyası’nda da 2400m2 kapalı alanda, 30 dan fazla tematik akvaryumun ve 19mt uzunluğunda ki dev akvaryum tünelinin suyu Teknozon Ozon Jeneratörleri ile dezenfekte edilmektedir.

 

Akvaryumda ozon gazı ne işe yarar;    

 Ozon gazı akvaryumda su kalitesini yükselten, su canlılarında hızlı büyüme ve gelişme sağlayan, mortalite oranını düşüren, balıklar için zararlı organik maddeleri yok eden, suyun dezenfeksiyonunu ve oksijen bakımından zenginleşmesini sağlayan son derece güvenilir bir gazdır.

Ozon uygulaması sudaki total organik karbon (Total Organic Carbon, TOC) oranını %15'lere kadar çekebilmekte, sudaki nitrit düzeyi ile suyun bulanıklılığını azaltmakta ve sudaki katı maddelerin oksidasyonunu sağlayarak uzaklaştırmaktadır.

Artan ozon dozuna bağlı olarak sudaki kimyasal oksijen tüketimi (Chemical Oxygen Demand, COD) ile total organik karbon (Total Organic Carbon, TOC) oranları ve renk değişimi (berraklık) oranları oldukça verimkardır.

Nitrit balıklar için toksik olmasına rağmen nitrat zehirsizdir. Ozon gazı nitriti nitrata okside eder. Böylece bir bakıma nitrobakterlerin görevini üstlenerek balıklar için toksik olan sudaki nitrit konsantrasyonunu düşürür.

Haberler

Paylas